blond

Jak należy poprawnie powiedzieć: „XY ma włosy ciemne blond, ciemny blond, ciemno blond, czy ciemno-blond"? Jaką właściwie częścią mowy jest wyraz blond?
Słowo blond jest nieodmiennym przymiotnikiem, por. „dziewczyna o długich blond włosach” lub „Pamiętam ją z długim warkoczem blond” (przykłady z Innego słownika języka polskiego PWN). W związku z tym piszemy łącznie ciemnoblond jak ciemnoczerwony: „Rozwichrzone ciemnoblond włosy spadają jej na oczy” (tamże).
Mirosław Bańko