błysły i znikły

Szanowni Państwo!
Która forma jest poprawna: znikły czy zniknęły?
Obie formy są poprawne, ale druga jest częstsza (wg Korpusu Języka Polskiego PWN – prawie dwukrotnie). Ciekawe, że mniejszy korpus, złożony z tekstów klasyki literackiej z okresu od średniowiecza po 1918 rok (z przewagą tekstów XIX-wiecznych) pokazuje odwrotną tendencję: zniknęły jest w nim dwukrotnie rzadsze niż znikły. Jak widać, formy na -ły (ale nie na -nęły) wycofują się w ciągu dwudziestego wieku.
Tę obserwację potwierdza inny czasownik: błysły jest we współczesnym korpusie rzadkie, przeszło dwudziestokrotnie rzadsze niż błysnęły, podczas gdy w korpusie klasyki literackiej przewaga formy błysnęły nad formą błysły jest tylko sześciokrotna.
Za mało jest tych przykładów, aby wyciągać ogólne wnioski, ale nasuwa się przypuszczenie, że form typu błysły i znikły używamy coraz rzadziej z obawy przed popełnieniem błędu typu „Kobiety ciągły wózek”.
Mirosław Bańko, PWN