boleć i swędzieć

Które zdanie jest poprawne: „Mariolkę już nie boli ręka” czy „Mariolki już nie boli ręka”?
Oba są poprawne. Bez negacji czasownik boleć (w danym znaczeniu) wymaga biernika, ale z negacją może przyłączać alternatywnie biernik lub dopełniacz. Tak samo jest z czasownikiem swędzieć: „Mariolkę już nos nie swędzi” i „Mariolki już nos nie swędzi”.
Mirosław Bańko, PWN