bóść

Uważaj, kozioł może cię pobodnąć? Pobóść? Ubóść? Ubodnąć? Wiem, że kozioł bodzie, ale co może zrobić?
Zwierzę może pobóść lub ubóść – te formy są najbezpieczniejsze. W niektórych słownikach można też znaleźć oboczną formę ubodnąć, ale pobodnąć już nie. Trudno powiedzieć, czy to niekonsekwencja, czy wynik rozeznania się w materiale cytatowym. Wszystkie wyżej wymienione bezokoliczniki są używane bardzo rzadko, więc w zwyczaju językowym nie znajdzie się mocnych argumentów.
Mirosław Bańko, PWN