brak

Czy jeśli brak jest czegoś, to znaczy, że czegoś nie ma? Czy jest to poprawna forma?
Na oba pytania można w zasadzie odpowiedzieć twierdząco. Między brakiem a nieistnieniem czegoś zachodzi jednak subtelna różnica, por. następujące, niesprzeczne zdanie: „Nie mam pieniędzy, ale nie brakuje mi ich”. Gdybyśmy osobę, która wygłosiła te słowa, poprosili o wyjaśnienie, mogłaby powiedzieć: „Nie potrzebuję”.
Mirosław Bańko, PWN