bronie

Czy wyrazu broń można używać w liczbie mnogiej? Jak będzie brzmiał wyraz broń w liczbie mnogiej w narzędniku: brońmi czy broniami?
Rzeczownika broń rzadko używa się w liczbie mnogiej. Częściej usłyszymy o różnych rodzajach broni niż o różnych broniach, niemniej jednak użycia takie są spotykane. Narzędnik liczby mnogiej brzmi broniami, np. „(…) człowiek może stać się demiurgiem zła, dysponującym broniami zdolnymi unicestwić życie na ziemi bez pomocy komety” (Jan Pieszczachowicz, Koniec wieku. Szkice o literaturze).
Mirosław Bańko