budynek z cegły

Uprzejmie proszę o wyjaśnienie poprawnego stosowania słów takich jak cegła i kamień rozumianych jako materiał budowlany. Czy pisząc stosujemy je w liczbie pojedynczej, czy mnogiej? Osobiście skłaniam się ku pierwszej wersji, piszę: budynek wzniesiony z cegły, redakcja uparcie poprawia mi na cegieł. Kto ma rację?
Z wyrazami szacunku
Ewa Siejkowska
Pisze Pani poprawnie, a redakcja „poprawia” bez potrzeby. Rzeczowniki cegła i kamień mogą być policzalne (por. stos cegieł) lub niepoliczalne. „Dom otaczał mur z czerwonej cegły” – czytamy w słowniku. Rozumie się, że nie z jednej.
Nadgorliwość redaktorów często bierze się z niedokładnego przyswojenia jakiejś reguły. Niemal każda reguła ma wyjątki, nie znać ich to właściwie nie znać reguły. Często spotykam redaktorów, którzy stawiają kropkę po każdej liczbie oznaczającej liczebnik porządkowy. Tymczasem tego wcale nie trzeba robić (co najwyżej wolno, aby uniknąć dwuznaczności), a czasem po prostu nie należy (np. nie zamyka się kropką numerów tomów, rozdziałów, stron, a także oznaczenia godziny czy dnia miesiąca).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski