budżet

Dlaczego w słowie budżet wymawiamy jako [d-ż] (jak w wyrazie drzewo)? Czy istnieją jeszcze jakieś wyjątki tego typu (poza wyrazami utworzonymi przez dodanie przedrostka, takimi jak odżywiać, odżywka itp.)?
Wymowa wskazuje, że zapożyczyliśmy ten wyraz za pośrednictwem francuskim. Najprawdopodobniej nie ma innych wyrazów zapożyczonych, w których połączenie znaków powinno się wymawiać jako [d-ż]. Wśród wyrazów rodzimych, prócz tych z przedrostkami, jest jeszcze wyraz skądże.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski