burmistrz miasta …

Czy poprawne jest powiedzenie: „Burmistrz miasta Szczawnica zaprasza …”, czyli co wybrać:
1) Burmistrz miasta Szczawnicy?
2) Burmistrz Szczawnicy?
Dziękuję, St.P.
Zdanie przytoczone na początku, bez numeru, jest poprawne i wydaje się nam urzędowe. Wrażenie to wynika stąd, że urzędnicy często wybierają takie konstrukcje, które pozwalają im nie odmieniać nazw (może czynią tak z obawy, że odmieniwszy nazwę własną, zmienią ją nie do poznania). Konstrukcja przytoczona z numerem 1 jest też oficjalna, ale nie razi urzędowością – ją właśnie byśmy doradzali. Konstrukcja przytoczona z numerem 2 jest pozbawiona urzędowości, a nawet oficjalności. W języku potocznym może być najlepsza, ale w oficjalnym tekście lepiej napisać: „Burmistrz miasta Szczawnicy zaprasza …”.
Mirosław Bańko