być klasą dla siebie

Dzień dobry. Wyczytałam w prasie, że coś tam „jest klasą samą dla siebie”. Wydaje mi się, że powinno być: „jest klasą sam dla siebie”. Czy mam rację?
Małgorzata
Słusznie. Idiom ten ma oznaczać kogoś, kto jest tak dobry, że nie można go z nikim porównać, tłumaczymy więc, dla kogo jest klasą (a nie jaką). Zresztą najlepiej używać tego zwrotu w nieco krótszej formie: ktoś (rzadziej coś) „jest klasą dla siebie”.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski