byli czy były?

„Zarówno młodzież, jak i dzieci były (byli)”? „Organizatorami były (byli) wydział duszpasterstwa, dyrekcja szkoły oraz Centrum Kultury”?
Pozdrawiam,
Barbara
Ze względu na to, że żaden ze składników występujących w pozycji podmiotu nie odnosi się bezpośrednio do osoby płci męskiej, musimy użyć formy niemęskoosobowej: „Zarówno młodzież, jak i dzieci były (np. obecne)”, „Organizatorami były wydział duszpasterstwa, dyrekcja szkoły oraz Centrum Kultury”.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski