capoeira

Mam kilka pytań dotyczących brazylijskiej sztuki walki capoeira. Czy słowo capoeira należy odmieniać? Jak i czy w ogóle odmieniać słowa związane z capoeira (capoeirą?), takie jak: roda – krąg stworzony przez ludzi, w którego środku toczy się gra (walka), berimbau – tradycyjny brazylijski instrument nieodłącznie związany z capoeira, pandeiro – instrument przypominający tamburyn, atabaque (atabak) – rodzaj bębna używanego m.in. w obrzędach religii, candomble capoeirista – zawodnik (gracz) capoeira.
Wyraz capoeira może być bez przeszkód odmieniany: D. capoeiry, CMs. capoeirze, B. capoeirę, N. capoeirą. Pozostałe wyrazy odmieniamy, o ile możemy dla nich znaleźć wzorzec fleksyjny. Bez problemu poddaje się odmianie rzeczownik roda (D. rody, CMs. rodzie, B. rodę, N. rodą), pewien opór sprawiają pandeiro i atabaque, ale tylko dlatego, że są wyrazami rzadkimi. Pierwszy z nich może się odmieniać tak: D. pandeira, C. pandeiru, B. pandeiro, N. pandeirem, Ms. pandeirze, drugi następująco: D. atabaque’a, C. atabaque’owi, B. atabaque, N. atabaque’em lub atabakiem, Ms. atabaque’u. Można na prawach wariantu przyjąć nieodmienność tych dwu wyrazów. Odmianie nie poddaje się tylko berimbau.
Gracza najlepiej nazwać spolszczonym słowem capoeirzysta.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski