cel

Czy poprawne jest sformułowanie dosięgnąć celu czy dosiąc celu? A może należy pozostać jedynie przy osiągnąć cel?
Dosięgnąć celu to rusycyzm, słusznie kryykowany w słownikach poprawnej polszczyzny, a dosiąc celu to inna postać tego zwrotu, z dawnym czasownikiem dosiąc, wcale nie lepsza od współczesnej. Zamiast dosięgnąć celu można osiągnąć cel, urzeczywistnić cel, zrealizować cel, a także dopiąć celu.
Mirosław Bańko, PWN