chińskie imiona i nazwiska

 
chińskie imiona i nazwiska
5.10.2006
W jakiej kolejności pisze się chińskie imiona i nazwiska (o ile to SĄ imiona i nazwiska)? Jak to wygląda w angielskim, o który pytam (gdyż oparcie się na chińskim jest poza zasięgiem)?
http://us.imdb.com/name/nm0955471/ przedstawia Ziyi Zhang Sometimes Credited As: Zhang Ziyi (Birth name Zhang Zi-Yi). W polskich bazach filmowych mamy raz Zhang Ziyi (www.stopklatka.pl), kiedy indziej Ziyi Zhang (www.filmweb.pl). Jak się w tym wszystkim połapać?
Chińskie nazwy osób są zwykle dwuczłonowe, a składają się z nazwy rodowej (odpowiednik naszego nazwiska) i nazwy indywidualnej (która odpowiada naszemu imieniu). Chińczycy podają je w takiej właśnie kolejności.
W komunikacji międzynarodowej, opartej głównie na języku angielskim, nazwy te muszą występować w formie transkrybowanej. Powinno się w związku z tym stosować szyk: imię – nazwisko. Jednak jego ustalenie nie jest łatwe, toteż nazwy chińskie w zapisach zlatynizowanych pojawiają się w dwu formach różniących się szykiem (nie licząc różnic w transkrypcji znaków).
Niestety, bez pomocy Chińczyków chyba nie mamy szans na ustalenie w każdym wypadku, który ze składników nazw osób jest imieniem, a który nazwiskiem. Najlepiej oprzeć się na autorytecie uznanych wydawnictw, zwłaszcza encyklopedii, podając te nazwy w formach przez nie proponowanych. W przypadku wymienionej aktorki z pomocą przychodzi Wikipedia.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!