choćby tylko zachwycić się czymś

Dzień dobry!
Mam dwa pytania do Państwa:
1. Czy poprawnie jest zachwycać się nad czymś, czy raczej zachwycamy się czymś?
2. Czy wyrażenie choćby i tylko jest poprawne, czy jest to niepoprawne skrzyżowanie dwóch wyrażeń: choćby tylko oraz choćby i?
Dziękuję z góry za rozwianie wątpliwości
Magdalena SJ
Możemy zachwycać się nad czymś lub wpadać w zachwyt nad czymś. Możemy to robić choćby tylko z potrzeby serca albo choćby i z potrzeby serca. Nie badałem, czy inne konstrukcje wymienione w pytaniu mają uzasadnienie historyczne i są dziś reliktami dawnych połączeń, czy też stanowią jedynie kontaminacje form poprawnych. W każdym razie we współczesnym języku są tak rzadkie, że najbezpieczniej ich unikać.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski