chory na zespół?

Dzień dobry Państwu.

Czy można powiedzieć, że ktoś jest chory na zespół Downa, czy raczej że jest dotknięty zespołem Downa?

Wszystkiego najlepszego w nowym roku!

Ludwik

Ktoś może mieć zespół Downa, może być dotknięty zespołem Downa, może cierpieć na zespół Downa, mówi się też, że ktoś jest chory na zespół Downa. Ale chorować na zespół Downa to konstrukcja rzadka, więc unikałbym jej, mimo że nie jest nielogiczna.

Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski

    Warto przemyśleć jeszcze raz i na nowo przepisać poradę dotyczącą opresyjnych, stygmatyzujących sformułowaniach: „dotknięty” zespołem Downa (podobnie jak „cierpiący na” zespół autyzmu zamiast „rozwijający się w spektrum autyzmu”/”osoba w spektrum autyzmu” wg klasyfikacji ICD-11) – żeby się tak często nie pojawiały w mediach, rozmowach i w gabinetach terapeutycznych czy ośrodkach prowadzących rewalidację; SPEKTRUM AUTYZMU i ZESPÓŁ DOWNA/TRISOMIA 21. CHROMOSOMU to nie choroby, 'zespoły zaburzeń' wg starych klasyfikacji, a w komunikacji empatycznej: odmienność neurorozwojowa i atypowość genetyczna (czasem się jeszcze pisuje o OBCIĄŻENIU genetycznym).

    Tomasz Charnas