chrześcijanizm?

 
chrześcijanizm?
10.04.2007
Dzień dobry! Niedawno dostrzegłem brak występowania w słownikach języka polskiego rzeczownika chrześcijanizm, który brzmi zgoła naturalnie, nawet mnogość występowania w wyszukiwarce Google to potwierdza, a jednak okazuje się, że jedynie formy chrystianizm i chrześcijaństwo figurują. Czy oznacza to, iż chrześcijanizm jest formą niepoprawną, i czy nawet w mowie potocznej należałoby tej formy się wystrzegać? Z góry dziękuję za rozwianie moich wątpliwości.
Pozdrawiam:)
Internet to „ogród nieplewiony”, toteż wyniki szukania w nim trzeba traktować z ostrożnością. W Korpusie Języka Polskiego PWN, którego architektura budzi większe zaufanie, chrześcijanizm występuje dwa razy, raz w potocznej rozmowie i raz a regionalnym tygodniku. Dla porównania chrześcijaństwo jest tu obecne 2873 razy, a chrystianizm 147 razy (wszystkie liczby pochodzą z kwietnia 2007 i obejmują odmianę przez przypadki). Sama statystyka, a tym bardziej obejrzenie kontekstów, podpowiada odpowiedź: chrześcijaństwo to forma neutralna, chrystianizm to słowo książkowe, a chrześcijanizm to zapewne hybryda tych dwóch, o niejasnej funkcji i znikomym rozpowszechnieniu.
Mirosław Bańko, PWN
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe słowo roku 2019

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2019. 
Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!

Pobierz bezpłatny e-book
„Pułapki ortografii"
prof. Jerzego Bralczyka!

Uwaga, do ebooka zostały dołączone informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, toteż jego zamówienie wymaga wyrażenia poniższych zgód.

Wyślij

Weź udział w akcji „Młodzieżowe słowo roku 2019” i odbierz darmowy e-book!