chyba raczej

Dzień dobry,
pytanie dotyczy poprawności używania zwrotu chyba raczej. Czy jest jakiekolwiek zdanie, gdzie ww. zwrot ma swoje uzasadnienie, brzmi logicznie i nie jest błędem językowym??
Pozdrawiam
gwidon mazanowski
Chyba określa stopień prawdziwości wypowiedzi, a raczej odnosi się do wyboru między czymś a czymś, więc jedno nie zastępuje drugiego, np. „Czy ta sympatia polegała na jakimś pokrewieństwie duchowym? Chyba raczej na kontraście” (Jarosław Iwaszkiewicz, Sława i chwała).
Owszem, zdarzają się wypowiedzi, w których użycie obu tych słów wydaje się pleonazmem. W następującym dialogu jest to nawet zabawne:
Ukłoniłem się ze zdziwienia, a ona ni stąd, ni zowąd pierwsza spytała, czy ja tutaj zostaję.
– Raczej chyba tak – odpowiedziałem uradowany.
– Czy z całą pewnością?
– Chyba raczej na pewno – mówię ogarnięty zapałem.
(Janusz Głowacki, Rose Café i inne opowieści)

Nawiasem mówiąc, odpowiedź na Pana pytanie oprócz intuicji i odrobiny wiedzy wymagała tylko poszperania w Korpusie Języka Polskiego PWN. Każdy może to zrobić sam, zwłaszcza w oczekiwaniu na moment, gdy po wyczerpaniu limitu pytań będzie można znów wysłać pytanie do nas (co podobno nie jest łatwe).
Mirosław Bańko, PWN