chyba raczej

 
chyba raczej
18.01.2009
Dzień dobry,
pytanie dotyczy poprawności używania zwrotu chyba raczej. Czy jest jakiekolwiek zdanie, gdzie ww. zwrot ma swoje uzasadnienie, brzmi logicznie i nie jest błędem językowym??
Pozdrawiam
gwidon mazanowski
Chyba określa stopień prawdziwości wypowiedzi, a raczej odnosi się do wyboru między czymś a czymś, więc jedno nie zastępuje drugiego, np. „Czy ta sympatia polegała na jakimś pokrewieństwie duchowym? Chyba raczej na kontraście” (Jarosław Iwaszkiewicz, Sława i chwała).
Owszem, zdarzają się wypowiedzi, w których użycie obu tych słów wydaje się pleonazmem. W następującym dialogu jest to nawet zabawne:
Ukłoniłem się ze zdziwienia, a ona ni stąd, ni zowąd pierwsza spytała, czy ja tutaj zostaję.
– Raczej chyba tak – odpowiedziałem uradowany.
– Czy z całą pewnością?
– Chyba raczej na pewno – mówię ogarnięty zapałem.
(Janusz Głowacki, Rose Café i inne opowieści)

Nawiasem mówiąc, odpowiedź na Pana pytanie oprócz intuicji i odrobiny wiedzy wymagała tylko poszperania w Korpusie Języka Polskiego PWN. Każdy może to zrobić sam, zwłaszcza w oczekiwaniu na moment, gdy po wyczerpaniu limitu pytań będzie można znów wysłać pytanie do nas (co podobno nie jest łatwe).
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!