ci a Ci

Dzień dobry,

Spotkałam się ostatnio z tekstem, w którym słowo ci w znaczeniu owi – prawdopodobnie przez wzgląd na szacunek do owych osób (wymienionych z imienia i nazwiska) – zostało zapisane Ci (była to mniej więcej taka konstrukcja: ...bowiem Ci dwaj wspaniali wykazali się...). Czy można jakkolwiek wybronić taki zapis, czy jednak mimo szczerych intencji piszącego – jest to co najmniej nadużycie, a nawet błąd ortograficzny? Z góry dziękuję za odpowiedź, mc_kredka

Szanowna Pani,

nie ma żadnego uzasadnienia dla pisowni zaimka ci od wielkiej litery w opisywanej sytuacji. Ci jest homonimiczne – jest to forma mianownika zaimka ten w rodzaju męskoosobowym (ten kolegaci koledzy) oraz celownik zaimka ty (Dałem ci / Ci książkę). Tylko w tym  drugim wypadku, ze względów grzecznościowych, można zapisać to słowo od wielkiej litery.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski