ciężarna, brzemienna, kotna, szczenna

Jak powiedzieć, że suka jest w ciąży. W ciąży brzmi medycznie, brzemienna staroświecko, a kotna paradoksalnie. Jak w naturalnej rozmowie określić ten stan?

Dziękuję

D.

Ciąża to ‘stan, w którym znajduje się kobieta lub samica innych ssaków od chwili zapłodnienia do urodzenia potomstwa’. Fraza być w ciąży (również: być ciężarną) – zarówno w odniesieniu do kobiet, jak i samic niektórych zwierząt żyworodnych – należy do polszczyzny wspólnoodmianowej (nie przynależy wyłącznie do stylu naukowego, w szczególności języka medycznego). Przymiotnik brzemienna pochodzi ze stylu książkowego i można go odnosić tylko do ciężarnych kobiet.

Określenie kotna (w zn. ‘będąca w ciąży’) stosujemy do kotki, owcy i zajęczycy. O ciężarnej samicy psa, lisa, wilka i niedźwiedzia mówimy szczenna.

Adam Wolański