co (,) jeśli

Szanowni Państwo,

chciałam dopytać o interpunkcję w zdaniach ze sformułowaniami: "co(,) jeśli", "a co(,) jeśli". Np. "Zastanwiam się, co(,) jeśli...". Z dwóch porad, jakie znalazłam w Poradni (linki poniżej), zdaje się wynikać co innego:

https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/A-co-jesli;16092.html

https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Pytanie-tylko-co-jesli;16699.html

Przy okazji bardzo proszę, aby w odpowiedzi nie tytułować mnie "internautką". Z góry dziękuję!

Przywołane porady łączy rzeczywiście interpunkcja połączenia co (,) jeśli, lecz połączenie to może występować w różnych kontekstach składniowych. Stąd różne zalecenia co do interpunkcji w obu poradach.

A jeśli prognozy zawiodą? – równoważnik zdania pojedynczego; partykuły a nie oddzielamy przecinkiem od spójnika jeśli.

A co, jeśli prognozy zawiodą? – wypowiedzenie złożone; pierwszy człon stanowi równoważnik zdania, który moglibyśmy uzupełnić czasownikami typu: A co będzie…, A co się stanie…, A co się wydarzy; człony składowe wypowiedzenia złożonego musimy zatem oddzielić przecinkiem.

Pytanie tylko, co jeśli o to nie poprosi – wypowiedzenie złożone z trzech członów, przy czym człon drugi ograniczony do zaimka względnego co; w takich sytuacjach obowiązuje zasada cofania (niedublowania) przecinka pomiędzy członem drugim i trzecim.

Pytanie tylko, co zrobić, jeśli o to nie poprosi – wypowiedzenie złożone z trzech członów oddzielonych przecinkami.

Podobną interpunkcję będą miały zdania zasugerowane przez Korespondentkę Poradni w jej pytaniu:

A jeśli nie przyjdzie?

A co, jeśli nie przyjdzie?

Zastanawiam się, co jeśli nie przyjdzie.

Zastanawiam się, co zrobić, jeśli nie przyjdzie.

Adam Wolański