college

 
college
6.09.2011
Jakiego rodzaju jest college? Sądzę, że męskiego (ten college). Tymczasem od lat z górą dziesięciu widzę w moim mieście plakat informujący, że college komputerowe ogłasza nabór na kolejny rok szkolny. Podejrzewam, że autorów nazwy szkoły zmyliła końcówka -e rzeczownika i dlatego traktują college jak pole czy zakole. Czy mam rację? Proszę o wyjaśnienie i komentarz.
College, zapożyczony z angielskiego, jest rodzaju męskiego, podobnie jak pochodzący z francuskiego collège. Wynika to stąd, że oba w wymowie zakończone są spółgłoską. Formy odmienione zapisujemy z apostrofem, np. college'u, collège'u.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
  1. 6.09.2011
    Poza oczywistymi omyłkami nie ma błędów zupełnie pozbawionych podstaw. Oczywiście, że amerykański college / koledż i polskie instytucje naukowe tak się nazywające są rodzaju męskiego. Już jednak francuskie słowo collège [wym. kol\'eż] takie oczywiste nie jest. Pobrzmiewa w nim bowiem widocznie wyraźniej dla polskiego ucha łacińskie collegium, rodzaju nijakiego. Zarówno dawniej (np. Michał Bobrzyński w Dziejach Polski w zarysie), jak i współcześnie („Siedzibą Akademii Katolickiej jest odnowione niedawno paryskie College des Bernardins\'\' – http://www.naukawpolsce.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_naukapl.pap.pl&_PageID=8&dep=366521&_CheckSum=-1659100464) zdarzają się użycia francuskiego wyrazu właśnie w rodzaju nijakim.
    Wracając zaś do pytania: nie wydaje mi się, żeby założyciele szkoły występującej, jak się zdaje, w liczbie pojedynczej, chcieli jej nazwę wymawiać z francuska, powołując się na swe subtelne wyczucie językowe. Czy jako jednostkę edukacyjną będzie można zarejestrować w urzędach także studium komputerowy?!
    Artur Czesak, IJP PAN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!