coś jest równe ileś

Bardzo proszę o rozwianie moich wątpliwości. Powinno się mówić, że coś jest równe zero czy równe zeru? Tak samo, coś jest większe/mniejsze bądź równe zero czy większe/mniejsze bądź równe zeru?

W konstrukcji składniowej: {coś jest równe ileś} liczebnik występuje w mianowniku, por. np.

  • Dwa plus dwa jest równe cztery.
  • Suma liczb jest równa piętnaście.

Powiemy zatem i napiszemy, że coś jest równe zero. Z kolei w konstrukcji z przymiotnikami większy lub mniejszy konieczny jest przyimek od oraz liczebnik w dopełniaczu. Poprawna konstrukcja to: coś jest większe (lub mniejsze) od zera bądź równe zero.

Konstrukcja typu: *coś jest większe (lub mniejsze) bądź równe zero zawiera nieuprawniony skrót składniowy. Liczebnik musi być powtórzony w odpowiedniej formie przypadkowej z przyimkiem lub bez.

Adam Wolański