coś odpowiedzialne za coś

Dzień dobry,

spotykam się z zapisami w procedurach, że „proces jest odpowiedzialny”, np. Proces odpowiedzialny za zaplanowanie wysyłki produktu.

Czy jest to poprawne? Czy proces może być za coś odpowiedzialny? Czy odpowiedzialność nie powinna być przypisana do osoby? W jaki sposób można by było to ująć poprawnie? „Proces odpowiadający za...”?

Dziękuję i pozdrawiam

Michał

Przymiotnik odpowiedzialny w znaczeniu ‘powodujący coś, zwykle jakiś stan lub proces, przyczyniający się do czegoś’ może występować w schemacie składniowym: {rzeczownik nieżywotny + (jest) odpowiedzialny + za CO}, por. np.

  • Cały ten złożony proces jest odpowiedzialny za wzrost i rozwój komórek, zarządzanie energią wewnątrz, a także odpowiedź organizmu na bodźce zewnętrzne.
  • Czynnik jest odpowiedzialny za powstawanie alergii, miażdżycy, łuszczycy i chorób stawów.
  • Gruczoł ten jest odpowiedzialny za wytwarzanie i wydzielanie hormonów.
  • Który proces jest odpowiedzialny za zarządzanie relacjami z dostawcami?
  • Proces jest odpowiedzialny za nagromadzenie protonów (H+) po jednej stronie błony wewnętrznej chloroplastu lub mitochondrium.
  • Ten proces jest odpowiedzialny za uruchamianie konsoli klienta OfficeScan.
  • W pierwszym etapie procesu następuje przygotowanie powierzchni do lakierowania, natomiast drugi proces jest odpowiedzialny za pokrycie elementów lakierem.
  • Wątroba nie produkuje białka, które jest odpowiedzialne za krzepnięcie krwi.
Adam Wolański