coś typu coś

Proszę o odpowiedź na pytanie, jak jest poprawnie: „Powoduje to powstanie wad zgryzu typu tyłozgryzów” czy też „(…) typu tyłozgryz”.
Z góry dziękuję
Konstrukcje „coś jakiegoś typu + rzeczownik” wymagają formy mianownika (zazwyczaj w liczbie pojedynczej, mowa bowiem o pewnym wzorze, któremu odpowiada pewna seria zjawisk). Z czysto gramatycznego punktu widzenia poprawne byłoby zatem zdanie: „Powoduje to powstanie wad zgryzu typu tyłozgryz” (lub w l.mn. „typu tyłozgryzy”), choć można by mieć do niego zastrzeżenia estetyczno-językowe (kryterium estetyczne poprawności językowej). Gdyby i je brać pod uwagę, można zaproponować inną redakcję zdania, np. „Powoduje to powstanie wady zgryzu typu tyłozgryz” lub – jeśli obstajemy przy liczbie mnogiej – „Powoduje to powstanie wad zgryzu z grupy tyłozgryzów”.
Adam Wolański