coś w podobie

 
coś w podobie
9.03.2008
Chciałbym prosić Szanowną Poradnię o wypowiedź na temat obecnego w języku potocznym zwrotu w podobie. W żadnym wydawnictwie normatywnym nie znalazłem ani słowa na jego temat. Cóż to za dziwoląg?
W podobie znaczy 'podobny' lub 'podobnie do'. Zwrot ten pochodzi od dawnego słowa podoba 'podobieństwo, podobizna', używanego między XV a XVII wiekiem, dłużej zachowanego w gwarach.
Z gwarowego zwrot ten stał się potoczny, o czym świadczy liczba ok. 20000 jego wystąpień na polskojęzycznych stronach w Internecie. Bliższe przyjrzenie się cytatom pokazuje, że prawie zawsze mamy dziś do czynienia z konstrukcją coś w podobie, która stała się elementem potocznej frazeologii, np. „No więc to jest piesek terierek, najprawdopodobniej coś w podobie yorka”.
Przeglądając cytaty w Internecie, napotkałem emocjonalną wypowiedź, którą cytuję z zachowaniem oryginalnej pisowni: „rany boskie, jak mozna mowic «cos w podobie»?! mam ochote rozstrzelac tych, ktorzy to robia!”.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!