coweekendowy

Szanowni Państwo,
proszę o podanie poprawnej pisowni przymiotnika cowekendowy. Dziękuję
Danuta Zakurzewska
Chciała Pani napisać chyba coweekendowy? Słowo weekend zapożyczyliśmy w obcej pisowni, której do dziś nie spolszczyliśmy (w przeciwieństwie np. do Czechów, którzy piszą i mówią víkend). Zaadaptowaliśmy je jednak gramatycznie: odmieniamy je i używamy wyrazów pochodnych, zwłaszcza weekendowy, ale także weekendzik (w internecie wiele poświadczeń). Model słowotwórczy, według którego zostały utworzone przymiotniki codzienny, conocny, coniedzielny, cotygodniowy, comiesięczny, coroczny jest tak wyrazisty, że objął też niektóre przymiotniki od rdzeni obcych, np. cokwartalny. W związku z tym nie ma powodu wzbraniać się przed użyciem słowa coweekendowy, nawet jeśli połączenie rodzimego co- z obcym weekendem przypomina nieco centaura.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski