cudzysłów a przezwiska

Szanowni Państwo,
mam pytanie, czy powinno się używać cudzysłowu w tego typu zdaniach: „Dużo pił, więc nazywali go «alkoholikiem»”, „Wszyscy nazywali go od tej pory «mordercą»”, „Mnie nazwa «mordercy» wówczas już nie imponowała”.
Dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam
Marta
Można użyć cudzysłowu dla wyodrębnienia przezwiska w zdaniu, w którym bez tego nie byłoby jasne, że chodzi o przezwisko, np. „Wszyscy już byli, brakowało tylko «alkoholika»”. Ponieważ w tej funkcji wyraz w cudzysłowie ma cechy nazwy własnej, należałoby pisać go wielką literą.
W Pani przykładach widać jednak, że wyrazy alkoholik i morderca zostały użyte jako epitety, więc nie ma powodu ujmować ich w cudzysłów ani w ogóle wyróżniać w żaden sposób.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski