cudzysłów w nazwach firm

Czy i w jakich sytuacjach w nazwach firm, przedsiębiorstw, stosujemy cudzysłów? Dlaczego wg słownika należy pisać Huta Katowice, ale Huta Aluminium „Konin”. A jak rzecz się przedstawia w wypadku spółek: spółka „Transportowiec” czy spółka Transportowiec?
Wielki słownik ortograficzny PWN stwierdza, że „Cudzysłów może zostać użyty do wyodrębniania niektórych nazw własnych”. W takim razie mamy możliwość wyboru pomiędzy zapisami: Huta Katowice – Huta „Katowice”, Huta Aluminium Konin – Huta Aluminium „Konin”.
W drugim podanym przykładzie wyraz spółka występuje jako pospolity, toteż cudzysłów raczej nie jest nam potrzebny (nazwę wyróżnia wielka litera), pisałbym więc spółka Transportowiec.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski