cudzysłów w nazwach własnych

Szanowni Państwo, w jakich sytuacjach powinniśmy używać cudzysłowu w konstrukcjach typu: rezerwat przyrody „Skolczanka”, zamek „Lipowiec”, a kiedy nie jest potrzebny? Czy można go pominąć, żeby uniknąć późniejszej ewentualnej niekonsekwencji?
Pozdrawiam i dziękuję,
E. Lekan
W podanych wyrażeniach nie ma potrzeby używania cudzysłowu, ponieważ nazwy zostały wyróżnione wielką literą (cudzysłowu używa się niekiedy w podobnie zbudowanych złożonych nazwach własnych, np. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Apex”, użycie to jest typowe dla tekstów urzędowych). Można pisać rezerwat przyrody Skolczanka, zamek Lipowiec, bo przecież gdy znaczenie nazwy jest znane, napiszemy po prostu zwiedziliśmy Skolczankę, odrestaurowano Lipowiec itp.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski