cudzysłów

Szanowni Państwo,
ostatnio słyszymy, jak różni mówcy swobodnie odmieniają cudzysłów na w cudzysłowiu. Coraz częściej dotyczy to również oficjalnych wypowiedzi w radiu i tv. Czyżby zapadły jakieś nowe ustalenia i teraz tak też można?
B. Sz.
Mówimy w cudzysłowie i tylko ta forma jest poprawna. Rzeczowniki męskie na -ów zwykle mają miejscownik na -owie, np. rów – rowie, Lwów – Lwowie. Wyjątki są nieliczne, chyba tylko nów, ołów i tułów.
Zaniepokoiło mnie końcowe pytanie Pani listu. Można by wnosić z niego, że decyzje dotyczące języka polskiego zapadają poza nami, jego użytkownikami, i że o tym, jak mamy mówić, dowiadujemy się z komunikatów prasowych, radiowych itp. Tymczasem żadna pojedyncza instytucja nie decyduje o sprawach naszego języka (Rada Języka Polskiego PAN ma takie kompetencje tylko w zakresie ortografii i interpunkcji), a opinie formułowane w słownikach i poradnikach nie mają mocy urzędowej (na szczęście), co oczywiście nie znaczy, żeby można się było z nimi w ogóle nie liczyć.
Mirosław Bańko, PWN