custom

W świecie motocyklistów używa się pojęcia "custom". Czy w poświęconej motoryzacji książce można odmieniać to pojęcie (jeździł customem?).

Z góry dziękuję

D.

Custom, także w formie ortograficznej kustom (ang. custom motorcycle), to ‘motocykl tworzony od podstaw wedle pomysłu przyszłego właściciela’ albo też ‘motocykl ze zmianami stylistycznymi i/lub konstrukcyjnymi w stosunku do wersji standardowej oferowanej przez producenta’. W polszczyźnie wyraz custom występuje w funkcji nieodmiennego przymiotnika (zazwyczaj w zestawieniu motocykl custom) oraz odmiennego rzeczownika. Wzorzec odmiany jest następujący:

  • M. custom, l.mn. customy
  • D. customa albo customu, l.mn. customów
  • C. customowi, l.mn. customom
  • B. custom albo customa, l.mn. customy
  • N. customem, l.mn. customami
  • Ms. o customie, l.mn. o customach

Zapożyczenie zostało także zaadaptowane na poziomie słowotwórczym. Na polskim gruncie powstały m.in. derywaty customowy oraz customowiec.

Adam Wolański