cymatyka, kymatyka, a może kimatyka

Dzień dobry! Nie wiem, którą pisownię i wymowę wybrać: cymatyka czy kymatyka? Co by Państwo sugerowali?

Zasadniczo w polszczyźnie samogłoska [y] nie występuje po głosce [k]. Wyjątek jest zaledwie jeden, por. kynologia (wraz z wyrazami pochodnymi: kynolog, kynologiczny). Dlatego też należałoby polecać spolszczenie tej obcej nazwy w postaci: kimatyka, choć w uzusie rzeczywiście najczęściej można spotkać formę: cymatyka (najpewniej pod wpływem anglojęzycznej nazwy: cymatics). Proszę jednak zauważyć, że większość wyrazów spolszczonych z greckim członem kýma (oryg. κῦμα, w zn. ‘fala’) ma w zapisie ki-, por. np. kimograf, kimografia.

Adam Wolański