czas teraźniejszy odniesiony do przeszłości

 
czas teraźniejszy odniesiony do przeszłości
18.05.2012
Szanowni Eksperci,
mówiąc o tekstach własnych, napisanych dajmy na to 3 lata temu, wiele razy słyszałem wypowiedzi zarówno doktorów, jak i profesorów typu: „Niech Pan tam sprawdzi, w tamtym artykule o tym piszę”, „Piszę o tym w tym artykule, który wyszedł 2 lata temu”. Odnoszę wrażenie, że to forma czasu teraźniejszego stosowana w odniesieniu do przeszłości. Czy zastosowanie słowa piszę w powyższych przykładach jest poprawne?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Mariusz W. Kaczka
Jest to nie tylko poprawne, ale i bardzo częste, por. „(…) Piotr Myszkowski, o którym Kochanowski tak serdecznie pisze w Muzie i któremu potem dedykuje Psałterz”, „Ma rację Mickiewicz w tej balladzie czy nie?”, „W Dzienniku Gombrowicz mówi o mnie jako nagim, odartym przez historię z wiary w jakiekolwiek wartości” (cytaty z Narodowego Korpusu Języka Polskiego). Jeszcze wyrazistszym przykładem użycia czasu teraźniejszego w odniesieniu do zdarzeń minionych jest narracja uobecniająca, np. w Liliach: „Zbrodnia to niesłychana,/ Pani zabija pana;/ Zabiwszy grzebie w gaju,/ Na łączce przy ruczaju”.
W początkowej części Pana pytania jest usterka składniowa, wynikająca z niewłaściwego użycia imiesłowu. Można ją poprawić na wiele sposobów, np.: „Jeśli chodzi o teksty własne, napisane, dajmy na to, 3 lata temu, wiele razy słyszałem wypowiedzi zarówno doktorów, jak i profesorów typu (…)”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!