czas zaprzeszły

W dawnych tekstach można spotkać się z takim czasem: on zrobił był, poszedl był itp. Jak to wyglądało w innych osobach? Np. w pierwszej l.poj. bedzie ja zrobił byłem, zrobiłem był czy jeszcze jakoś inaczej? Jak się taki czas nazywa?
Serdecznie pozdrawiam,
Jerzy Buczek
W rodzaju męskoosobowym:
zrobiłem był, zrobiłeś był, zrobił był
zrobiliśmy byli, zrobiliście byli, zrobili byli

W rodzaju żeńskim:
zrobiłam była, zrobiłaś była, zrobiła była
zrobiłyśmy były, zrobiłyście były, zrobiły były

Czas ten nazywamy zaprzeszłym, a nazywamy go tak dlatego, że służy przede wszystkim wskazaniu zdarzenia wcześniejszego niż inne zdarzenie, wskazane czasem przeszłym, np.:
Teresa Kociełłowa nie podupadła bynajmniej w tym związku, który mógł był ją pod wielu względami rozczarować. (M. Dąbrowska, Noce i dnie)

Dziś czas zaprzeszły jest używany rzadko i tylko w języku pisanym. Sięgają po niego autorzy, którzy chcą nadać swoim słowom nieco patyny.
Mirosław Bańko