czas

Czy zdanie: „Czas wracać” można zapisać w czasie przeszłym: „Czas był wracać”, „Czas było wracać”?
Czasownikowo użyte słowo czas odmienia się podobnie jak trzeba: mówimy trzeba było, trzeba będzie i podobnie czas było, czas będzie, np. „Wrócił do szałasu posiniaczony i głodny. Ale nie czas było myleć o sobie” (H. Rudnicka, Uczniowie Spartakusa).
Mirosław Bańko