czekać na odpowiedź

Witam.

Chcę dowiedzieć się, jak poprawnie napisać to zdanie. Jaka byłaby poprawna wersja:

1) Proszę czekać odpowiedzi na swoim mailu.

lub

2) Proszę czekać na odpowiedź na swój e-mail.

Interesuje mnie poprawna odmiana słowa „odpowiedź” w tym zdaniu.

Dziękuję za odpowiedź.

Opisana w pytaniu wątpliwość nie dotyczy fleksji (odmiany) rzeczownika wiadomość, lecz wymagań składniowych czasownika czekać.

W znaczeniu ‘pozostawać w stanie gotowości, aż coś się wydarzy’ wyraz czekać wymaga przyimka na, por. np. czekać na autobus, na windę, na odpowiedź, na telefon. Z kolei w znaczeniu ‘spodziewać się czegoś z nadzieją lub z niepokojem’ omawiany tu czasownik ma oboczny schemat składniowy – z przyimkiem na lub bez niego, por. np. czekać na cuda (albo: czekać cudów), czekać na odpowiedź (albo: czekać odpowiedzi), czekać na okazję (albo: czekać okazji), czekać na świt (albo: czekać świtu), czekać na wiadomość (albo: czekać wiadomości).

W wypowiedzeniu przywołanym w pytaniu czasownik czekać został użyty w pierwszym z przywołanych powyżej znaczeń, konieczne jest zatem zastosowanie przyimka na.

Adam Wolański