cztery dni

Która forma jest poprawna: „Zostały tylko 4 dni” czy „Zostało tylko 4 dni"?
Z liczebnikami dwa, trzy i cztery obie konstrukcje są poprawne, jeśli rzeczownik jest nazwą jednostki miary. Nie są to jednak konstrukcje równorzędne, gdyż pierwsza jest zdecydowanie częstsza. Częściej powiemy też „Zostały cztery litry wody” niż „Zostało cztery litry wody” i częściej „Minęły dwie godziny” niż „Minęło dwie godziny”. Gdy natomiast rzeczownik nie jest nazwą jednostki miary, tylko konstrukcje pierwszego rodzaju są poprawne, np. „Zostały dwie dziewczyny”, nie: „Zostało dwie dziewczyny”.
Mirosław Bańko