czy i kto z by

Dzień dobry. Chciałbym się jeszcze odnieść do ostatniego mojego pytania i odpowiedzi, którą otrzymałem od Państwa. Dotyczyło ono słów boby, toby. Tym razem spytam: kiedy piszemy czy by, a kiedy czyby, kiedy kto by, a kiedy ktoby. A może tylko i wyłącznie piszemy czy by, kto by?

Z najlepszymi życzeniami świątecznymi dla Państwa

Mirek

Wyraz czy pełni różne funkcje. Jeśli czy występuje w funkcji spójnika, który wprowadza zdanie podrzędne w pozycji otwieranej przez składnik zdania nadrzędnego, obowiązuje nas pisownia łączna, por. np.

  • Zastanawiał się, czyby tam nie pójść.

Natomiast kiedy czy pełni funkcję partykuły, która wprowadza wypowiedzenia o postaci pytania, stosujemy pisownię rozdzielną, por. np.

  • Powinienem to zrobić rok temu! Czy by to jednak pomogło?

Kto to zaimek nieokreślony, a cząstkę -by z tego rodzaju zaimkami zawsze piszemy rozdzielnie (niezależnie od funkcji pytajnej albo względnej), por. np.

  • Kto by mógł nam pomóc?
  • Szukamy kogoś, kto by chciał z nami pojechać.
Adam Wolański