czy jako spójnik

Dzień dobry,
chciałabym się zapytać o partykułę czy. Bardzo często w tekstach używa się jej jako czegoś, co zastępuje chyba spójnik i, np. „W sklepie można było kupić tytoń, kawę, czy też zapałki”, „Do miasta przyjeżdżali przybysze ze Śląska, Mazowsza, czy z Pomorza”. Czy w takiej sytuacji należy postawić przecinek przed czy? Wydaje mi się, że właśnie nie, ale nie jestem pewna.
Z wyrazami szacunku,
M. Danowska
Gdy czy jest spójnikiem – czasem równoważnym spójnikowi i, a czasem lub – nie poprzedzamy go przecinkiem, tak jak nie poprzedzamy przecinkami dwóch pozostałych, właśnie wymienionych spójników (chyba że są powtórzone). Przecinka wymaga partykuła czy, wprowadzająca zdanie podrzędne (np. „Nie wiem, czy tu był”) lub powtórzona w zdaniu współrzędnie złożonym (np. „Czy tu był, czy nie był?”). Z przykładów wymienionych w pytaniu przecinek należy więc usunąć.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski