czyhające ryzyko

Dzień dobry,
czy z wyrazem ryzyko może łączyć się określenie czyhające, czy lepiej powiedzieć np. czyhające zagrożenia?
Pozdrawiam
Katarzyna Dzięcielska
Rzadko mówimy, że ryzyko czyha na kogoś (w NKJP tylko jeden przykład), dużo częściej – że ryzyko istnieje, występuje albo po prostu jest. Mam wątpliwości, czy ryzyko czyha to w ogóle sensowne połączenie wyrazowe: czyhać na jakiegoś śmiałka mogą dzikie bestie albo przepaście, natomiast ryzyko nie jest czynnikiem zagrażającym, tylko możliwością, że jakieś zagrożnie wystąpi.
Przeczy temu, co napisałem, stosunkowo duża liczba przykładów na ryzyko zagraża w NKJP. Mimo to wolę czyhające zagrożenie od czyhającego ryzyka.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski