dOP, cęgosz?

Mam dwa nurtujące mnie wątpliwości. 1. Czy jeśli skrót składający się z kilku liter, pierwsza mała, pozostałe wielkie (np. dOP – Dywizjon Okrętów Podwodnych), umieścimy na początku zdania, to zapiszemy DOP czy dOP? W pierwszym przypadku może przekłamywać treść swojego przesłania?! 2. Skorki to cęgosze – czy zatem istnieje słowo cęgosz w liczbie pojedynczej?
Z poważaniem, G. Chomicz
Ad 1. Jeśli skrót ma taką postać, powinniśmy pozostawić go w tej formie również na początku zdania. Nie bardzo tylko rozumiem, dlaczego wyrażenie dywizjon okrętów podwodnych skraca się w taki sposób, najlepsze byłoby przecież DOP, a wtedy nie ma ani problemu, ani najmniejszej obawy o przekłamanie.
Ad 2. Od cęgosze można wyprowadzić formę cęgosz, to oczywiste. Bez wątpienia słowo to może istnieć w liczbie pojedynczej, a jeśli bywa spotykane głównie w formach liczby mnogiej, wynika to z przyczyn pozajęzykowych.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski