daleko, czyli znacznie

 
daleko, czyli znacznie
10.04.2011
Dzień dobry!
Ostatnio zwrócił moją uwagę zwrot: daleko ważniejszy, np. „Daleko ważniejszy jest jednak problem…”. Czy jest on poprawny?
Pozdrawiam,
Marek
Takie użycie słowa daleko jest znane słownikom, Słownik języka polskiego pod red. Doroszewskiego przytacza przykłady m.in. z Leśmiana, Orzeszkowej i Mickiewicza. Wprawdzie można się spotkać z opinią, że w tym znaczeniu daleko jest nadużywane – tzn. używane zbyt często, kosztem wyrazów synonimicznych (np. o wiele, znacznie) – ale problem z tego rodzaju oceną jest taki, że nie wiadomo, kiedy użycie staje się nadużyciem. Mam więc wrażenie, że kwalifikacja „w tym znaczeniu wyraz nadużywany” sama jest nadużywana.
To oczywiście nie znaczy, że gotów byłbym dać się posiekać za zdanie przytoczone w pytaniu. Poza kontekstem trudno o ocenę intencji nadawcy, ale myślę, że „Dużo ważniejszy jest jednak problem…” to lepsze rozwiązanie.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!