dalsze przykłady swobody interpunkcyjnej

Witam,
czy w zdaniu: „Samochody: audi, suzuki, vw, stały pod blokiem” – potrzebny jest przecinek po wyliczeniu aut? Podobnie: „Wojewoda łódzki – Jolanta Nowak, dyrektor urzędu miejskiego – Jan Nowak, wzięli udział w szkoleniu” – czy potrzebne są myślniki i końcowy przecinek? „Galę prowadziła aktorka – Anna Dymna”. Czy potrzebny jest myślnik? Nie znalazłam takich przykładów w słowniku.
Pozdrawiam serdecznie
Grażyna Kwiek
W pierwszym zdaniu można dwukropka nie dać, ale czytelnik gotów wtedy odnieść wrażenie, że mowa m.in. o samochodach audi, czyli że pod blokiem stało kilka aut tej marki. To samo zdanie z dwukropkiem sugeruje natomiast, że pod blokiem stały tylko trzy auta, każde innej marki. Niezależnie od Pani wyboru proszę usunąć przecinek po słowie vw: składniki szeregu dzielimy przecinkami, ale ostatniego skladnika przecinkiem nie zamykamy (jeśli przecinek się w takiej pozycji pojawia, to z innego powodu).
W drugim zdaniu myślniki nie są konieczne, można je opuścić albo zastąpić przecinkami. W tym drugim wypadku przecinki powinny pojawić się także po nazwisku. Jeżeli natomiast zostanie Pani przy myślnikach, to przecinek po drugim nazwisku trzeba usunąć. Mamy zatem takie możliwości:
  • Wojewoda łódzki – Jolanta Nowak, dyrektor urzędu miejskiego – Jan Nowak wzięli udział w szkoleniu.
  • Wojewoda łódzki Jolanta Nowak, dyrektor urzędu miejskiego Jan Nowak wzięli udział w szkoleniu.
  • Wojewoda łódzki, Jolanta Nowak, dyrektor urzędu miejskiego, Jan Nowak, wzięli udział w szkoleniu.

Ponieważ lista obejmuje tylko dwie osoby, korzystniej by było połączyć je w zdaniu spójnikiem i, a nie przecinkiem, czyli np. „Wojewoda łódzki – Jolanta Nowak i dyrektor urzędu miejskiego – Jan Nowak wzięli udział w szkoleniu”.
W przykładzie z Anną Dymną jest podobnie: można zostawić myślnik, można go usunąć, można go zastąpić przecinkiem.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski