dalsze przykłady swobody interpunkcyjnej

dalsze przykłady swobody interpunkcyjnej
3.02.2011
3.02.2011
Witam,
czy w zdaniu: „Samochody: audi, suzuki, vw, stały pod blokiem” – potrzebny jest przecinek po wyliczeniu aut? Podobnie: „Wojewoda łódzki – Jolanta Nowak, dyrektor urzędu miejskiego – Jan Nowak, wzięli udział w szkoleniu” – czy potrzebne są myślniki i końcowy przecinek? „Galę prowadziła aktorka – Anna Dymna”. Czy potrzebny jest myślnik? Nie znalazłam takich przykładów w słowniku.
Pozdrawiam serdecznie
Grażyna Kwiek
W pierwszym zdaniu można dwukropka nie dać, ale czytelnik gotów wtedy odnieść wrażenie, że mowa m.in. o samochodach audi, czyli że pod blokiem stało kilka aut tej marki. To samo zdanie z dwukropkiem sugeruje natomiast, że pod blokiem stały tylko trzy auta, każde innej marki. Niezależnie od Pani wyboru proszę usunąć przecinek po słowie vw: składniki szeregu dzielimy przecinkami, ale ostatniego skladnika przecinkiem nie zamykamy (jeśli przecinek się w takiej pozycji pojawia, to z innego powodu).
W drugim zdaniu myślniki nie są konieczne, można je opuścić albo zastąpić przecinkami. W tym drugim wypadku przecinki powinny pojawić się także po nazwisku. Jeżeli natomiast zostanie Pani przy myślnikach, to przecinek po drugim nazwisku trzeba usunąć. Mamy zatem takie możliwości:
  • Wojewoda łódzki – Jolanta Nowak, dyrektor urzędu miejskiego – Jan Nowak wzięli udział w szkoleniu.
  • Wojewoda łódzki Jolanta Nowak, dyrektor urzędu miejskiego Jan Nowak wzięli udział w szkoleniu.
  • Wojewoda łódzki, Jolanta Nowak, dyrektor urzędu miejskiego, Jan Nowak, wzięli udział w szkoleniu.

Ponieważ lista obejmuje tylko dwie osoby, korzystniej by było połączyć je w zdaniu spójnikiem i, a nie przecinkiem, czyli np. „Wojewoda łódzki – Jolanta Nowak i dyrektor urzędu miejskiego – Jan Nowak wzięli udział w szkoleniu”.
W przykładzie z Anną Dymną jest podobnie: można zostawić myślnik, można go usunąć, można go zastąpić przecinkiem.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego