danonek

Jak brzmi biernik pysznego Danonka (Danonek to nazwa własna serka czy jogurtu)? Czy jest równy dopełniaczowi?
Choć słowo to pochodzi od nazwy firmowej, w podanym przez Panią przykładzie nie oznacza marki, lecz produkt i w takim razie powinno być pisane małą literą. Biernik może być równy dopełniaczowi, gdyż taka jest tendencja w odmianie wielu rzeczowników oznaczających produkty spożywcze, zwłaszcza w języku potocznym, por. (zjeść) dobrego krakersa, hamburgera, hot doga, miętusa, także np. dobrego kotleta i dobrego pomidora, choć w języku oficjalnym raczej: dobry kotlet i dobry pomidor.
Mirosław Bańko