daremny

Witam!
Słowo daremny wg słownika PWN znaczy 'niedający żadnych wyników'. Czy można za synonim tego słowa uznać zbędny lub niepotrzebny? Czy można uznać za poprawne zdania:
– „Ten film jest daremny” – w znaczeniu, że ten film jest niepotrzebny, nie wnosi niczego do tematu?
– „Oglądanie tego filmu jest daremne” – w znaczeniu, że to strata czasu?
Dziękuję i pozdrawiam,
Tomasz
Drugie zdanie jest poprawne, oznacza ono, że ktoś chce przez oglądanie filmu coś osiągnąć, ale mu się to nie uda. Pierwszego zdania nie można zaakceptować. Daremne moga być czyjeś działania, ale nie wyniki tych działań. Samo istnienie wyników czyichś działań świadczy o tym, że ktoś nie działał na darmo.
W pierwszym zdaniu można by jednak użyć słowa zbędny lub niepotrzebny zamiast daremny. Dwa pierwsze z tych przymiotników są bliskie znaczeniowo trzeciemu, ale nie występują dokładnie w tych samych kontekstach.
Mirosław Bańko, PWN