data w liście

Czy dowolne jest miejsce postawienia daty w liście prywatnym? Czy wyłącznie w prawym górnym rogu – jak w urzędowym? Czy precyzują to (albo odnoszą się do tego) jakieś zalecenia, reguły?
Dziękuję.
Zdarza się, że w liście prywatnym ktoś umieszcza datę na końcu, ale wzorniki korespondencji słabo ten zwyczaj odzwierciedlają. W publikacji Sztuka pisania. Przewodnik po tekstach użytkowych jej autorzy (M. Zaśko-Zielińska, M. Majewska-Tworek, T. Piekot) opisali strukturę siedmiu rodzajów listów, ale tylko jeden – list pochwalny – zilustrowali przykładem z datą na dole.
Zwyczaj rozpoczynania listów urzędowych od daty ma uzasadnienie praktyczne: urzędnik powinien włożyć list do akt zgodnie z jego datą. W niektórych instytucjach szereguje się listy według daty umieszczonej przez nadawcę, w innych – zapewne bardziej przezornych – według dnia przyjęcia (są specjalne stempelki przeznaczone do datowania przychodzącej poczty). Także umiejscowienie daty po prawej stronie ma cel praktyczny: służy wygodzie osoby, która przegląda plik listów wpiętych do segregatora.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski