datamining?

Przygotowujemy do wprowadzenia program informatyczny, który działa na zasadzie „dataminingu”. Nie znajduję w języku polskim właściwego określenia dla tej nazwy. Polega to na kopaniu w danych, coś jak górnictwo informacyjne – przekopywanie się przez bazy danych. Czy istnieje jakieś polskie określenie takiej działalności, czy też konieczne jest zastosowanie definicji opisowej? Wdzięczny będę za odpowiedź.

Serdeczności

Grzegorz Łenczyk

Przeglądnąłem kilka stron różnych firm i instytucji i widzę, że w Polsce używana jest po prostu angielska nazwa Data Mining. Jedynie na stronie (http://www.spss.pl/datamining/) znalazłem próbę tłumaczenia na „drążenie danych” – wydaje mi się to najbardziej adekwatne. Zapewne czas pokaże, czy przyjmie się polskie tłumaczenie, czy oryginał. Ponieważ technologia jest nowa, zalecałbym opisanie na czym polega, aby potem móc w tekście używać nazwy.

Adam Zaparciński, PWN

    Przyjęła się eksploracja danych.

    Czytelnik