dawno

Witam
Wraz z kolegami z mieszkania zastanawiamy się nad użyciem słowa dawno, podzieliliśmy się nawet na dwie grupy (Grupa 1 z woj. podkarpackiego, a Grupa 2 z woj. lubelskiego) i nasz spór trwa już ponad miesiąc, chcielibyśmy w końcu rozstrzygnąć, która grupa ma rację. Przykłady:
Grupa 1
Dawno słuchałem tej piosenki
Dawno byłem na imprezie

Grupa 2
Dawno nie słuchałem tej piosenki
Dawno nie byłem na imprezie
W zasadzie obu grupom można przyznać rację: pierwsza używa słowa dawno w znaczeniu 'w czasie odległym od tego, w którym lub o którym mówimy', a druga w znaczeniu 'od długiego czasu'. Pierwsza uczyniłaby swoje stanowisko jaśniejszym, gdyby do przytoczonych przykładowo zdań dodawała słowo temu:
Dawno temu słuchałem tej piosenki
Dawno temu byłem na imprezie
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski