de

Witam!
Czasem przed nazwiskiem we Francji można spotkać przedrostek de, czy on oznacza tytuł szlachecki? Wiem, że moje pytanie nie jest związane z językiem polskim, ale pewnie będzie Pan wiedział.
dz.
Można przyjąć, że francuski rodzajnik de (może mieć warianty de la, du), występujący przed nazwiskami, jest równie pewnym wskaźnikiem szlachectwa – jak niemieckie von czy przyrostek -ski, kończący niektóre nasze nazwiska. To znaczy – bardzo marnym. Przede wszystkim z tego powodu, że we wszystkich krajach, które tu wymieniliśmy, podziały stanowe zostały zniesione, a tym samym tytuły szlacheckie nie mają już swej dawnej funkcji.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski